czwartek, 27 lutego 2020      
INFORMACJE ARCHIWUM 2008 INFORMACJE ARCHIWUM 2008  

WIECZÓR AUTORSKI MARKA KUCZYŃSKIEGO

Ponownie mamy okazję poinformować o sukcesach członków naszego stowarzyszenia. Tym razem dotyczy to prezesa honorowego - Marka Kuczyńskiego.

Dnia 24 października w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie odbyła się prezentacja książki doktora Marka Kuczyńskiego "Skuteczna nauka języka obcego". Książka omawia takie metody nauki języków obcych, które skutkują praktyczną sprawnością językową, nie zaś wyuczoną wiedzą książkową, która nie przekłada się na swobodne i naturalne użycie języka. Autor napisał dotychczas kilkanaście książek, ta - co zaznaczono jako pewną anegdotę - jest pierwszą napisaną przez niego w języku polskim. Poprzednie publikacje, to albo monografie naukowe pisane w języku angielskim w ramach międzynarodowych debat lingwistycznych, albo podręczniki do nauki języka angielskiego. Najnowsza praca, wydana przez PWSZ w Sulechowie, jest napisana w sposób przystępny i obrazowy, a skierowana jest do nauczycieli, rodziców oraz uczniów i studentów. Nabyć ją można w bibliotece PWSZ. W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja na temat przekazu werbalnego, na którym codziennie polegamy, a także nad rolą ikon w tym przekazie. Profesor Pola Kuleczka zaznaczyła rolę przekazu ikonicznego w przekazie werbalnym oraz trudność, z jaką częstokroć staramy się przetwarzać treść czysto językową. Stąd też należy podkreślić - powiedziała - walory książki Kuczyńskiego, która swój werbalny przekaz uzupełnia bogatą ikoną ilustracyjną oraz metaforyką.

Zobacz zdjęcie.

WRZEŚNIOWE ROCZNICE

1 i 17 września tego roku delegacja naszego stowarzyszenia wzięła udział w gminnych obchodach rocznic napaści hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę. Podkreślić należy, że 17 września był po raz pierwszy oficjalnie obchodzony w Sulechowie. Stało się tak dzięki inicjatywie grupy radnych (w tym radnych z Klubu Praworządny Sulechów), którzy usunęli z gminnego kalendarza obchody "wyzwolenia Sulechowa przez Armię Czerwoną" a wprowadzili rocznicę sowieckiej agresji na Rzeczpospolitą. Dodajmy, że data 17 września jest dość słabo rozpoznawana przez społeczeństwo. Tak więc ta cenna lokalna inicjatywa pozytywnie wpisuje się w kształtowanie świadomości historycznej Polaków - zwłaszcza młodzieży, która wraz z nauczycielami historii tego dnia licznie stawiła się pod Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego.

Zobacz zdjęcie.

ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia przedstawiciele naszego stowarzyszenia w ramach edukacji patriotyczno - historycznej kolejny raz zorganizowali uroczystość upamiętniającą - tym razem 64 - rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod sulechowskim Pomnikiem Chwały Oręża Polskiego odbyła się skromna ceremonia zakończona złożeniem bukietu biało - czerwonych kwiatów.

RAJD ROWEROWY

Praworządny Sulechów już po raz kolejny zorganizował wakacyjny rajd rowerowy. Tym razem odbył się on 26 lipca, a współpracował z nami oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii p.w. św. Stanisława Kostki. Impreza miała charakter wybitnie rodzinny. Bowiem wraz z dziećmi w rajdzie udział wzięli również rodzice. Trasa rajdu wiodła przez Łęgowo, w pobliżu którego oglądaliśmy głaz narzutowy z widniejącym nań (prawdopodobnie) pismem runicznym i przez Klępsk, w którym zwiedziliśmy tamtejszy kościół - perłę drewnianej architektury sakralnej. W pobliżu leśniczówki zorganizowaliśmy zaś ognisko. Sponsorem rajdu był prezes stowarzyszenia Pan Henryk Dębicki, dzięki któremu uczestnicy rowerowej eskapady otrzymali akcesoria komputerowe. Niniejszym składamy podziękowania Nadleśnictwu Sulechów, które umożliwiło zorganizowanie ogniska.

Zobacz zdjęcia.

AKCJA "WAKACJE"

Nasze stowarzyszenie, wraz z oddziałem Akcji Katolickiej działającym na terenie sulechowskiej parafii p.w. św. Stanisława Kostki, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wyjazdach planowanych w okresie wakacyjnym. Celem pierwszego z nich, przewidzianego na 5 lipca (sobota), jest zwiedzanie muzeum Wojska Polskiego w Drzonowie. Jako atrakcję dodatkową planujemy zorganizowanie ogniska na terenie tej placówki muzealnej. Kolejne wyjazdy planowane są na 26.07 oraz 23.08. 26 lipca odbędzie się wycieczka rowerowa do Klępska, połączona ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła oraz piknikiem. W sierpniu planujemy wyjazd do Książa. Celem tej wycieczki autokarowej będzie zwiedzanie tamtejszego słynnego zamku. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do głównego organizatora wyjazdu, pana Krzysztofa Zamolskiego, lub w zakrystii kościoła p.w. św. Stanisława Kostki.

PODSUMOWANIE KONKURSU HISTORYCZNEGO

W czasie gminnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, został podsumowany konkurs historyczny "Polskie symbole narodowe". Jego adresatem była młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół średnich, a organizatorem nasze stowarzyszenie. Laureaci konkursu - Malwina Janas, Judyta Tasiemska, Marek Sokołowski, Rafał Rogiński i Michał Dąbrowski - otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci bonów książkowych. Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez Burmistrz Sulechowa i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sulechowie.
Zobacz zdjęcie.

MAJOWA WYCIECZKA

1 maja oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, przy współpracy naszego stowarzyszenia, zorganizował wycieczkę do Pniewa k. Kaławy. Jej celem było zwiedzanie fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - "Grupy Warownej Scharnchorst". Chętnych było tak wielu (łącznie 66 osób), że organizatorzy musieli zamówić dwa autokary. Przed wejściem do podziemi szczególną frekwencją cieszyły się czołg T-34 i amfibia, na które z równie wielką frajdą wspinały się tak dzieci, jak i młodzież. Po ponad dwugodzinnym zwiedzaniu na wycieczkowiczów z Sulechowa czekało ognisko. Po trudach podziemnych spacerów i przejażdżce ręcznie napędzaną drezyną kiełbasa upieczona na wolnym ogniu smakowała wyśmienicie. Krzysztof Zamolski - główny organizator imprezy - planuje już następny wyjazd, którego głównym celem będzie najprawdopodobniej zamek w Książu.
Zobacz zdjęcia.

WYSTAWA PT. "STAN WOJENNY W POLSCE 13 XII 1981 - 22 VII 1983"

W Sali Tradycji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie od 12 grudnia 2007 r. do 12 stycznia 2008 r. była prezentowana wystawa poświęcona wprowadzeniu stanu wojennego 26 lat temu w Polsce. Ekspozycję przygotował Bogusław Malicki - autor wielu wystaw o historii najnowszej, członek naszego stowarzyszenia i jeden z założycieli Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego. W przygotowaniu prezentacji pomogły pracownice biblioteki uczelnianej, a jej pomysłodawcą był doc. dr Bogdan Biegalski - historyk, wykładowca sulechowskiej uczelni.

Materiały archiwalne, fotografie i dokumenty pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych Bogusława Malickiego. Były dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej, lista osób zamordowanych przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa w latach 1981-1989, prasa, książki, a także znaczki pocztowe wykonywane przez podziemną "Solidarność" oraz opisy co się wtedy działo. Szczególnie ciekawe były eksponaty dotyczące mieszkańców Sulechowa i okolic, m.in. zdjęcia, gazetki Ruchu Młodzieży Solidarnej i "Solidarności" oraz dokument o prześladowaniu i biciu autora wystawy przez milicjantów w zielonogórskim areszcie - za poglądy religijne.

O tragicznym dniu wprowadzenia stanu wojennego Bogusław Malicki w tekście z 2006 r. pt. "Niezwykły miesiąc" napisał tak: "Stan wojenny. Ja pamiętam jeszcze inny, dramatyczny grudzień. Minęło 25 lat, gdy 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny w Polsce. Miałem wtedy 18 lat. Była to niedziela. Rano wstałem i w telewizji zobaczyłem gen. Jaruzelskiego. Ponieważ wtedy moją pasją była fotografia, wziąłem aparat fotograficzny, wyszedłem z domu i chciałem zrobić zdjęcia. Tego dnia, przez Sulechów przejeżdżały czołgi, samochody opancerzone i wojsko z Gubina do Poznania. Gdy chciałem sfotografować czołgi i kolumny wojska, natychmiast milicjant i jeden z żołnierzy kierujący przejeżdżającym wojskiem zabronili mi fotografować i zabrali aparat fotograficzny. Straszyli, że jak chcę robić zdjęcia, to mi go nie oddadzą. Gdy kolumny wojska przejechały przez Sulechów, oddali mi aparat i powiedzieli, że mam iść do domu, bo gdy będę fotografował, to milicja mnie zamknie." Źródło: "Gazeta Sulechowska" nr 14 (57) z 15 grudnia 2006 r., s. 18.

Zobacz zdjęcia z wystawy. Pobierz informator dotyczący wystawy.

KONKURS - POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu Korespondencja z Warszawy twierdził:

Tu mówi głos Warszawy
miasta wyzwolonego
przez Młot i Sierp i Orła.
Orła co zdjął koronę,
By ją położyć u stóp
ludowi.Czy usunięcie korony z głowy orła świadczyło o demokratyzacji Polski, czy też o utracie suwerenności i podporządkowaniu Warszawy Moskwie? Skąd wziął się orzeł jako godło Polski, czy w naszych dziejach używaliśmy tylko jednego hymnu oraz kto i kiedy zdecydował o uznaniu bieli i czerwieni za barwy państwowe? Zapraszamy do działu KONKURS.

ZAPOWIEDŹ RAJDU

W miesiącach letnich planujemy zorganizować kolejny rajd rowerowy. Propozycja adresowana jest do młodzieży (ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych), dysponującej kartami rowerowymi. Jako dodatkowi opiekunowie mile widziane są osoby dorosłe. Przypominamy, że rajd nie ma charakteru wyczynowego, a jedynie turystyczno - krajoznawczy. W trakcie jego trwania przewidujemy zwiedzanie ciekawych miejsc, ognisko oraz konkurs wiedzy dla chętnyvch (z ciekawymi nagrodami) dotyczący historii i teraźniejszości Sulechowa i okolic. Szczegóły przedsięwzięcia podamy w miesiącach późnowiosennych.. 


created by brombaak